Промени в гърлото вследствие от лъчелечнието
Какво представляват
Лъчелечението в областта на шията или гръдния кош може да предизвика възпаление на лигавицата на хранопровода. Това се нарича езофагит. Може да се чувствате така сякаш имате буца в гърлото или да усещате парене в гърдите или гърлото. Може да имате проблеми с преглъщането.
Кога възникват
Лъчелечението в областта на шията или гръдния кош може да предизвика промени в гърлото, тъй като то не само убива раковите клетки, но може да увреди и здравите клетки в гърлото. Рискът от промени в гърлото зависи от дозата радиация, която получавате, използването на успоредна химиотерапия, състоянието на хранопровода преди започване на лъчелечението и т.н.
Колко дълго продължават
Може да забележите промени в гърлото от 2 до 3 седмици след началото на лъчелечението. Най-вероятно ще се чувствате много по-добре 4 до 6 седмици след приключване на лъчелечението.
Начини за контрол:
- Внимавайте какво ядете, когато гърлото е възпалено
- Избирайте лесни за преглъщане храни.
- Режете, блендирайте или кълцайте храните, за да ги направите по- лесни за консумация.
- Яжте влажни меки храни като зърнени храни, картофено пюре и бъркани яйца.
- Мокрете и омекотявайте храните със сос, бульон, кисело мляко или други течности.
- Пийте хладни напитки.
- Пийте течности със сламка.
- Яжте храни, които са хладки или със стайна температура.
- Консумирайте малки порции. Може да бъде по-лесно да консумирате по- малко количество храна наведнъж. Вместо да консумирате 3 големи порции на ден, може да приемате 5 или 6 малки.
- Изберете храни и напитки с високо съдържание на калории и протеини. Когато ви боли, докато преглъщате, може да се окаже, че ядете по-малко и така да губите тегло. При провеждането на лъчелечение е важно да запазите теглото си постоянно. Консумирайте храни и напитки с високо съдържание на калории и протеини. Вижте таблицата с храни и напитки с високо съдържание на калории и протеин на страница 42 за повече идеи.
- Стойте с изправен гръб и си наведете главата леко напред, когато се храните или пиете. Останете в седнало или изправено положение в продълже- ние на най-малко 30 минути след хранене.
- Не консумирайте продукти, които могат да изгорят или наранят гърлото ви, като:
- Горещи храни и напитки
- Пикантни храни
- Храни и сокове с високо съдържание на киселина, като например домати и портокали
- Остри, хрупкави храни като картофен или царевичен чипс
- Всички тютюневи изделия като цигари, лули, пури и тютюн за дъвчене
- Алкохолни напитки. Консултирайте се с диетолог. Той може да ви помогне да се храните достатъчно, за да поддържате теглото си. Това може да включва избор на храни с високо съдържание на калории и протеини и храни, които са лесни за преглъщане.
Говорете с вашия лекар или медицинска сестра.
- Уведомете вашия лекар, ако забележите промени в гърлото, като например проблеми с преглъщането, чувство на задуша- ване или кашлица по време на хранене.
- Споделете, ако изпитвате болка или губите тегло.
- Вашият лекар може да ви предпише лекарства, които да помогнат за облекчаване на симптомите като антиациди, гелове за гърло и болкоуспокояващи.