Инфекция
Какво представлява и защо възниква
Някои видове химиотерапия затрудняват производството на нови бели кръвни клетки от костния мозък. Белите кръвни клетки помагат на тялото да се пребори с инфекциите. Следователно е важно да се избягват инфекции, тъй като химиотерапията понижава броя на белите кръвни клетки.
Съществуват много видове бели кръвни клетки. Един от тях се нарича неутрофили. Заниженият брой на неутрофилите се нарича неутропения. Вашият лекар или медицинска сестра може да назначи кръвни изследвания, за да разбере дали имате неутропения.
Важно е да следите за признаци на инфекция, когато имате неутропения. Измервайте температурата си поне веднъж на ден или толкова често, колкото ви е препоръчал вашият лекар. Използвайте дигитален термометър за по-лесно измерване. Обадете се на вашия лекар, ако температурата ви е 38° С или по-висока.
Не взимайте лекарства за понижаване на температурата, без първо да сте говорили с вашия лекар.
Начини за контрол
Вашият лекар ще проверява броя на белите кръвни клетки по време на пълния курс на лечение. Ако съществува вероятност химиотерапията силно да понижи броя на белите кръвни клетки, вие може да получите лекарство за повишаване на броя им, което да намали риска от инфекция.
- Мийте ръцете си често със сапун и вода. Винаги измивайте ръцете си преди готвене и хранене и след като използвате банята, духате носа си, кашляте, кихате или докосвате животни. Носете със себе си дезинфектант за ръце за случаите, когато не сте в близост до сапун и вода.
- Използвайте дезинфекциращи кърпички за почистване на повърхностите и предметите, които докосвате – обществени телефони, банкомати, дръжки на врати, както и други общи елементи.
- Бъдете нежни и детайлни, когато се почиствате след дефекация. Вместо тоалетна хартия използвайте кърпички за бебета или вода от бутилка с механизъм за разпръскване. Уведомете вашия лекар, ако имате възпаление или кървене в ректалната област или ако имате хемороиди.
- Стойте далеч от болни хора. Това включва хора с настинки, грип, морбили или варицела. Стойте далеч от деца, които токущо са получили ваксина с жив вирус против варицела или полиомиелит.
- Избягвайте тълпи. Опитайте се да не бъдете около много хора. Така например планирайте да пазарувате или да отидете на кино, когато в магазините и театрите има по-малко хора.
- Внимавайте да не се порежете или нараните. Не режете и не премахвайте кожичките на ноктите си. Бъдете изключително внимателни, когато използвате ножици, игли или ножове.
- Следете за признаци на инфекция около вашия катетър. Признаците включват дренаж, зачервяване, подуване или болезненост. Уведомете ва- шия лекар за всички промени, които забележите в близост до катетъра.
- Поддържайте добра устна хигиена. Мийте си зъбите след хранене и преди да си легнете. Използвайте много мека четка за зъби. Можете да направите космите на четката дори по-меки, като ги облеете с гореща вода точно преди да я използвате. Използвайте вода за уста без алкохол. Консултирайте се с вашия лекар, преди да отидете на зъболекар.
- Грижете се добре за кожата си. Не стискайте и не разчесвайте пъпки. Използвайте лосион за омекотяване и заздравяване на суха, напукана кожа. Подсушавайте се след баня или душ с леки потупвания (вместо триене) на кожата.
- Почиствайте нараняванията веднага. Използвайте топла вода, сапун и антисептик, за да почистите вашата рана. Правете това всеки ден, докато се появи коричка.
- Бъдете внимателни около животни. Не почиствайте тоалетната на вашата котка, не събирайте екскрементите на вашето куче и не почиствайте клетки за птици или аквариуми. Не забравяйте да си измиете ръцете, след като сте докосвали домашни любимци и други животни.
- Не се подлагайте на противогрипни или други ваксини, без да се консултирате с вашия лекар. Някои ваксини съдържат живи вируси, на които не трябва да се излагате.
- Дръжте горещите храни топли и студените храни – студени. Не оставяйте остатъци извън хладилника. Приберете ги в хладилника веднага след като сте приключили с храненето.
- Мийте суровите зеленчуци и плодове добре, преди да ги консумирате.
- Не яжте сурова или недобре сготвена риба, морски дарове, месо, пилешко или яйца. Те може да съдържат бактерии, които да причинят инфекция.
- Не консумирайте храни или напитки, които са мухлясали, развалени или с изтекъл срок на годност.
- Не взимайте лекарства за понижаване на температурата, без първо да сте говорили с вашия лекар.
- Обадете се веднага на вашия лекар, ако мислите, че имате инфекция. Уверете се, че знаете как да се свържете с вашия лекар след работно време и в почивните дни. Обадете се, ако имате температура от 38° С или по-висока, ако ви втриса или се изпотявате. Не приемайте аспирин, ацетаминофен, ибупрофен или други лекарства, които понижават температурата, без първо да се консултирате с вашия лекар.
Други признаци на инфекция са:
- Зачервяване
- Главоболие
- Оток
- Схващане на врата
- Обрив
- Кървава или мътна урина
- Втрисане
- Болезненост или чести позиви за уриниране
- Кашлица
- Болка или напрежение в синусите
- Отит