Рак на яйчника
Рак на яйчника

Какво е рак на яйчника?
Ракът на яйчниците не е едно, а няколко различни заболявания, обединени под общо наименование. От хистологична гледна точка яйчниците се състоят от различни тъкани, всяка от които може да бъде засегната от онкологично заболяване със специфична хистологична характеристика.
Видът на туморите, стадият на заболяването, възрастта и придружаващите заболявания на пациентите са опорните точки в изготвянето на индивидуална терапевтична стратегия от специалистите.
Причини
Рискът за развитие на рак на яйчниците за жени без фамилна обремененост е 1-2%, а средната възраст за възникване на болестта при тях е 60 години. Рискът за жени с фамилна предиспозиция е между 10% и 40%, докато средната възраст на диагностициране на заболяването при тях е 40-50 години.
Висок рисков фактор за поява на рак на яйчниците е наследствеността
Овулацията и стимулиращите я хормони също играят роля за появата на рака на яйчниците. Колкото повече цикли на овулация се наблюдават, толкова вероятността от рак на яйчниците е по-висока. Това евентуално се дължи:
- на генетични промени в епитела следствие на многократното възстановяване на епителните клетки след всяка овулация и/или на действието на различните гонадотропни хормони.
Високорискови фактори:
- Фамилна история за рак на яйчниците увеличава риска 3-7 пъти.
- Мутации на BRCA1 (44% риск до 70 г. възраст) и BRCA2 (27% риск до 70 г.). Тези мутации са рисков фактор и за рак на гърдата. Феноменът е известен като наследствен карцином на гърда и овариален карцином (Hereditary Breast and Ovarian Cancer (HBOC) Syndrome).
- Анамнеза за рак на гърдата (24% повишение на риска ).
- Наследствен неполипозен карцином на дебело черво (синдром на Lynch). Рискът от поява на рак на яйчниците е повишен с 20% .
Среден и нисък риск:
- Рано настъпила първа менструация или късна менопауза.
- Нераждали жени, наличие на безплодие. Раждалите жени имат 30%-60% по-нисък риск.
- Анамнеза за ендометриоза, поликистозен овариален синдром и тазова възпалителна болест.
- Затлъстяване и/или заседнал начин на живот
- Алкохолна консумация и тютюнопушене
Протективни фактори
- Бременност
- Кърмене
- Прием на орални контрацептиви
- Прием на статини
- Лигиране на маточните тръби (30% понижение на риска)
- Физическа активност
Симптоми
Жени със следните симптоми трябва да се консултират с гинеколог:
- Промяна във функционирането на отделителната система
- Болка в тазовата област, която не преминава
- Необичайно вагинално кървене или секрет
- Удебеляване или бучка, която причинява болка или може да се палпира (опипа) в тазовата област. Туморната маса често е фиксирана и плътна
- Болка или напрежение в тазовата област
Диагностика
- Измерване нивото на туморния маркер CA125
Изследването на туморни маркери единствено допълва процеса на диагностично доуточняване. Туморните маркери могат да се завишат и при други заболявания или физиологични състояния в областта на малкия таз като ендометриоза, доброкачествени овариални кисти, тазова възпалителна болест, бременност и др.
От друга страна, за част от пациентките маркерите могат и да не са наднормени и да не са показателни за развитието на онкологично заболяване. Статистиката показва, че само в половината от случаите на ранен рак на яйчниците се отчитат завишени стойности на туморния маркер СА 125. В повечето случаи маркерите имат значение в контекста на динамичното им регулярно проследяване в хода на терапевтичния процес с оглед преценка на терапевтичното повлияване.
Всички образни изследвания имат уточняваща роля за разпространението на заболяването. Трансвагиналната ехография в сравнителен план е най-чувствителното изследване за оценка на патологични процеси в областта на малкия таз. Въпреки това образните изследвания не могат да докажат категорично произхода на туморите или да конкретизират тяхната хистология, което има определящо значение за оформянето на индивидуален терапевтичен план за пациентите.