Когато лечението започне
Храни се добре
Твоето тяло се нуждае от здравословна храна, за да функционира възможно най-добре. Това е още по-важно, когато се бори с раково заболяване. Здравословното хранене по време на лечението, ще даде на организма необходимите запаси, които ще му помогнат да запази собствените си сили и ще поддържат устойчивостта му към инфекции, а също така ще попречат на загубата на телесна маса и ще възстановят тъканите.
Хората, които се хранят добре, се справят по- лесно и със страничните ефекти на терапията. Може дори да се окаже, че сте в състояние да приемате по-високи дози от някои медикаменти. Всъщност някои видове лечение на рак са по-успешни при пациенти, които се хранят добре и получават достатъчно калории и белтъчини.
- Не се притеснявай да опитваш нови храни. Храни, които преди не си харесвал, сега могат да ти бъдат вкусни.
- Избирай различни растителни храни. Опитай да ядеш боб и грах вместо месо няколко пъти седмично.
- Старай се да консумираш поне 5 порции плодове и зеленчуци всеки ден, включително цитрусови плодове, тъмнозелени или оранжеви зеленчуци. Цветните плодове и зеленчуци съдържат фитоелементи, които подпомагат оздравяването на организма.
- Ограничи богатата на мазнини храна, особено тази с животински мазнини. Консумирай нискомаслено мляко и млечни продукти. Намали количеството на мазнините, като приготвяш храната чрез печене или варене.
- Стреми се да поддържаш нормално телесно тегло и бъди физически активен. Малки промени в теглото по време на лечението са нормални.
- Ограничи приема на осолени, пушени и консервирани храни.
Ако не можеш да направиш нищо от изброеното по-горе, не се притеснявай. Ще получиш помощ ако и когато се нуждаеш от нея. Понякога е необходима промяна в хранителните навици, която да доведе до приемането на повече течности, протеини и калории. Обсъди възникналите проблеми с лекуващия екип или с диетолог.
ПРИЕМАЙ ЛЕКИ ЗАКУСКИ МЕЖДУ ОСНОВНИТЕ ХРАНЕНИЯ
По време на лечението на онкологично заболяване, организмът се нуждае от допълнителни калории и протеини, както за да поддържа нормалното телесно тегло, така и с оглед на по-бързото възстановяване. Ако губиш телесна маса, леките закуски между храненията ще ти помогнат да посрещнеш възникналите нужди, ще поддържат твоите сили и енергия и ще те накарат да се чувстваш по- добре.
По време на лечението е възможно да прибегнеш до не толкова здравословни храни като източник на енергия. Помни, че това е само за определен период от време – след преминаването на страничните ефекти ще трябва да се върнеш към здравословното хранене. За по- лесно добавяне на допълнителни закуски към храненията, опитай следното:
- Хапвай леки закуски през целия ден.
- Дръж под ръка различни богати на протеини храни, които се приготвят и консумират лесно – кисели млека, зърнени храни и мляко, сандвичи, супи, сирене, крекери.
- Избягвай храни, които биха влошили страничните ефекти от лечението. При разстройство например, избягвай царевица, сурови плодове и зеленчуци. При възпаление на лигавицата на устата, не яж сухи, груби, твърди и кисели храни.
- Ако можеш да се храниш нормално и да поддържаш телесното си тегло без допълнителни закуски, не ги включвай в менюто си.
УВЕЛИЧИ ПРИЕМА НА КАЛОРИИ И ПРОТЕИНИ
- Хапвай по няколко малки порции храна на ден, вместо три големи.
- Яж любимите си храни по всяко време на деня. Например приемай на вечеря храни, подходящи за закуска, ако това ти харесва.
- Яж през няколко часа. Не чакай да огладнееш.
- Изяж най-обилното хранене за деня, когато си най-гладен. Например ако си най-гладен сутрин, превърни закуската си в най-обилното хранене.
- Опитай да приемаш храни, богати на калории и белтъчини.
- Прави леки физически упражнения или разходки преди хранене, за да повишиш апетита си.
- Пий богати на калории и протеини напитки, като млечни шейкове и течни хранителни добавки.
- Приемай по-голямата част от течностите за деня между храненията, вместо по време на хранене. Пиенето на течности по време на хранене, ще те кара да се чувстваш сит преждевременно.
- Опитай да приемаш домашно приготвени или купени от магазина високоенергийни храни.
ВИСОКОБЕЛТЪЧНИ ХРАНИ
- МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ:
- Яж сирена върху сандвичи или с крекери.
- Добавяй настъргано сирене на печените картофи, зеленчуците, супите, макароните, спагетите, месото и плодовете.
- Използвай мляко вместо вода при приготвянето на топли зърнени закуски или супи.
- Добавяй сосове със сметана или сирене към зеленчуците или пастата.
- Добавяй мляко на прах към крем супите, задушеното, картофеното пюре и кремовете.
- Добавяй кисело мляко или извара към плодовете или шейковете.
- ЯЙЦА
- Дръж твърдо сварени яйца в хладилника. Добавяй ги нарязани към салати, супи, гювечи, печени или задушени зеленчуци. Приготви си бърза яйчена салата.
- Всички яйца трябва да бъдат добре сварени, за да се избегне риска от наличие на бактерии.
- Пастьоризираните яйчени добавки са нискомаслена алтернатива на яйцата.
- МЕСО, ПТИЦИ И РИБА:
- Добавяй останалото от вчера и вече сготвено месо, към супи, задушено, салати и омлети.
- При приготвянето на сосове, смесвай предварително сготвено смляно или кълцано месо със сметана и подправки.
- ЗЪРНЕНИ И БОБОВИ ХРАНИ, СЕМЕНА, ЯДКИ
- Поръсвай плодовете, сладоледа или кремовете с ядки или семена.
- Добавяй към зеленчуци, салати и паста.
- Добавяй фъстъчено или бадемово масло към тостове, плодове или шейкове.
ВИСОКОКАЛОРИЧНИ ХРАНИ
- МАСЛО
- Разтапяй върху картофи, ориз, паста и задушени зеленчуци.
- Добавяй разтопено масло към супи, печива и варива.
- Намажи с масло сандвича, преди да добавиш останалите продукти.
- МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ
- Добавяй бита или нормална сметана към десерти, палачинки, вафли, плодове и течен шоколад, както и към супи и варива.
- Добавяй сметана на печените картофи и зеленчуци.
- САЛАТНИ СОСОВЕ
- Използвай обикновена (не нискомаслена) майонеза и салатна заливка към сандвичи и плодови или зеленчукови сосове.
- ДЕСЕРТИ
- Добавяй желета или мед към хляба или крекерите.
- Добавяй сладка и мармалади към плодовете.
- Използвай сладолед като топинг към сладкишите.
НЕ ЗАБРАВЯЙ физическата активност
Физическата активност е много полезна. Тя помага за поддържане на мускулен тонус, сила, издръжливост и костна плътност. Тя може да спомогне и за намаляване на депресията, стреса, умората, гаденето и запека. Също подобрява и апетита. Така че, ако все още не се занимаваш с двигателни упражнения, обсъди с твоя лекар възможността за поне 30 минутна лека физическа активност като разходка, пет или повече пъти седмично. А
ко твоят лекар одобри, започни с малки, 5-10 минутни ежедневни натоварвания, и ако се чувстваш способен, работи за постепенно достигане на целта от 30 минути дневно. Вслушвай се в своето тяло и почивай, когато имаш нужда от това. Сега не е моментът да се насилваш. Всичко е наред, дори да не успяваш да се упражняваш толкова често. Прави това, което можеш и когато можеш.
2012 COPYRIGHT AMERICAN CANCER SOCIETY