Тумор лизис синдром при онкоболни
Ако сте онкоболен пациент и Ви предстой да провеждате лечение поради основното Ви онкологично заболяване, то трябва да бъдете предупредени, че е възможно да възникнат
някой усложения по време на лечението. Такова усложнение може да е Тумор Лизис Синдрома (ТЛС)!
Странични и нежелани действия по време или след химиотерапия, имунотерапия и таргетна терапия (Ръководство за пациенти) 2019
В онкологията и хематологията това е потенциално фатално усложнение, поради което пациентите, изложени на риск от появата му, трябва да бъдат наблюдавани през целия период на лечение с химиотерапия.
Когато раковите клетки се разпаднат и умрат, те отделят различни токсични вещества в кръвта.
Ако раковите клетки се разрушат бързо, тогава бъбреците не могат да отстранят тези вещества от кръвта, и това може да доведе до така неречения синдром на туморното разграждане (разпадане) (Tumour lysis syndrome-TLS).
ТЛС представлява група от проблеми с разместени нивата на определени вещества в кръвта, които могат да включват: високи нива на пикочната киселина (хиперурикемия), на калий (хиперкалемия) и на фосфат (хиперфосфатемия) и ниски нива на калций (хипокалцемия).
Тези промени в нивото на електролитите и кръвните метаболити се причиняват от освобождаването на съдържанието на умиращите клетки в кръвта. В тази връзка ТЛС е подобен на рабдомиолизата, но се причинява от други причини, а именно от цитотоксичния ефект от антитуморната терапия с висока степен на туморна пролиферация.
ТЛС е потенциално опасен за живота проблем и трябва да се лекува веднага. Ако не се контролира, анормалните нива в кръвта могат да причинят различни проблеми на организма.
Пикочната киселина например може да се отложи в ставите, причинявайки болезненото състояние на подагра. Натрупването на пикочна киселина в бъбреците може да причини
увреждането им или образуване на камъни. Високите нива на фосфатите също могат да увредят бъбреците и да доведат до бъбречна недостатъчност.
Ненормалните нива на калия и калция могат да повлияят на сърдечния ритъм, да доведат до неврологични промени като слабост, раздразнителност и объркване.
Причини за възникването на ТЛС
ТЛС е по-вероятно да се развие, когато някои определени видове рак се лекуват с химиотерапия. Тези ракови заболявания причиняват завишен брой
бели кръвни клетки, имат висока туморна тежест или имат бързо делящи се клетки, които реагират добре на лечението.
Тези видове рак могат да включват:
- Остра левкемия;
- Агресивен неходжкинов лимфом;
- Миелопролиферативни нарушения;
- Солидни тумори като хепатобластом и невробластом;
- Ракови заболявания, които причиняват лоша бъбречна функция преди началото на лечението.
ТЛС обикновено се появява в началото на химиотерапията, когато се унищожават голям брой туморни клетки. Той може да се прояви в рамките
на няколко часа след лечението, но най-често се наблюдава 48-72 часа (2-3 дни) след започване му.
ТЛС не се ограничава до системната химиотерапия, която се разнася по цялото тяло, за да унищожава раковите клетки. Може да се появи и при интратекална
химиотерапия, която се прилага директно в запълненото с течност пространство около мозъка и гръбначния мозък. TLS може да се развие след химиоемболизация, представляваща процедура, която спира притока на кръв към тумор и доставяща химиотерапия директно в туморното образувание.
ТЛС може да е свързан и с други лечения, включително лъчетерапия, кортикостероиди, хормонотерапия и/или биологична терапия.
Симптоми
Симптомите на ТЛС могат да бъдат леки и неразпознаваеми в началото. Те се влошават с течение на времето, тъй като нивата на ненормални вещества в кръвта се увеличават.
Симптомите при ТЛС могат да включват:
- Гадене;
- Повръщане;
- Диария;
- Мускулни крампи или потрепвания;
- Обща слабост;
- Изтръпване или изтръпване;
- Умора;
- Намалено уриниране;
- Неравномерен пулс;
- Объркване;
- Безпокойство;
- Раздразнителност;
- Делир;
- Халюцинации;
- Припадъци.
Кажете на Вашия лекар или медицински екип ако имате някое от изброените състояния възможно най-скоро, когато го забележите.